RSS

Geri Dönüşüm Çöp Kutuları

KAĞIT - CAMPLASTİKMETAL


Ofisimizde geri dönüşüm için çöp kutuları oluşturduk. Aslında önce sadece kağıt için planlandı. Baktık ki bol bol fast food, abur cubur ve gazlı içecek tüketen bir şirketiz, kağıttan çok plastik ve teneke kutu atığımız çıkıyor; hepsi için ayrı ayrı kutular ayarladık. Üzerlerine de yazıcıdan çıktı alıp yapıştırdık. Yanyana dizdik odanın en görünür köşesine.

Aslında evlerde de ayrıştırmak lazım çöpleri. En azından plastik ve kağıtları geri dönüşüm kutularına atsak... Diğerlerini pek bilmiyorum ama Ataşehir Belediyesini bu konuda taktir etmek lazım. Bir çok yerde geri dönüşüm atıkları için büyük kutular var.

Bu maddelerin doğada bilmem kaç yılda yol olduğu, yılda ne kadar ağaca mal olduğu gibi konuları artık yazmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Lafı uzatınca sıkılıyorum çünkü. Her yerde onca açıklama yapılırken, duyarlı olan her insanın biraz merak edip öğrenmiş olması lazım. Öyle umut ediyorum.


Ve son olarak; siz de yapın! Evde, okulda, ofiste ya da sokakta. Etrafınıza biraz göz atın, illa ki bir geri dönüşüm kutusu görürsünüz. 3-5 adım fazla yürüyüp, o kutuya çöplerinizi atın.

Bunu ne çocuğunuz ne torununuz için değil, sadece kendiniz için yapın!

0 yorum:

Yorum Gönder